V čom sú lipozomálne vitamíny lepšie oproti klasickým?
Lipozómy

V čom sú lipozomálne vitamíny lepšie oproti klasickým?

Porovnávame účinnosť aj vstrebateľnosť lipozomálnych a klasických vitamínov.

Prirodzená ochrana živín 

Jednou z nevýhod klasických vitamínov, ktoré užívate v kapsuliach, je, že sa prirodzene degradujú. A to nielen pri transporte v tele, ale hneď potom, ako si ich kúpite. 

 

Cesta od výroby k spotrebe je totiž pomerne dlhá. Počas tohto času sa účinné látky prirodzene rozkladajú. Najčastejšie pôsobením kyslíka, svetla alebo teploty.

 

V prípade lipozomálnych vitamínov tomu zabraňuje tuková vrstva, ktorá živiny obaľuje a zároveň ich tak chráni pred degradáciou. 

 

Ochranná vrstva je zárukou toho, že vitamín prejde cez tráviaci trakt bez toho, aby ho poškodili rôzne šťavy a kyseliny. Nepoškodený lipozóm sa takto prepraví až k bunkám, ktoré ho najviac potrebujú. 

 

Ideálne vstrebávanie 

Vitamíny a minerály obalené do lipozómov dokáže telo veľmi jednoducho prijať. Vstrebateľnosť takto upravených látok sa zvyšuje na viac než 90 %.

 

Naproti tomu z klasických vitamínov sa vstrebe maximálne 20 %. Pri niektorých mineráloch je to len 3 až 5 %

 

V prípade vstrebateľnosti treba tiež pripomenúť, že bežné doplnky vstupujú do pečene, kde sú metabolizované, a až potom do krvného obehu. 

 

Lipozomálne vitamíny a minerály sa však vstrebávajú prostredníctvom lymfatického systému, kde vďaka hrudnému lymfatickému miazgovodu prestupujú priamo do krvného riečišťa. 

 

Takto transportujú aktívne molekuly priamo do bunkových procesov, kde sú potrebné vo veľkom množstve.

 

Vyššia biologická dostupnosť 

Biologická dostupnosť – čiže miera, do akej dokáže telo živiny využiť na úrovni buniek – je u lipozomálnych vitamínov oveľa vyššia. 

 

A to 8 až 50-krát oproti klasickým vitamínom a iným konvenčným doplnkom, (záleží od ich druh), ktoré sa predávajú vo forme tabliet a kapsúl. 

 

Preniknú všade, aj do mozgu 

Vďaka miniatúrnym nano rozmerom sa lipozomálne vitamíny dostanú ku každej bunke v tele. Dokonca preniknú aj cez hematoencefalitickú bariéru, ktorá chráni mozog. 

 

Úlohou bariéry je izolovať tkanivo nervovej sústavy od základného krvného toku, ktorým sa zásobuje celé telo. 

 

Je ochranou proti baktériám a toxínom, zároveň však kvôli nej do mozgu ťažšie prenikajú aj bežné liečivá, vitamíny či minerály. 

 

Lipozomálne upravené produkty však vedia preniknúť účinne aj do mozgu, pretože sú mimoriadne malé. A čím je lipozóm menší, tým je stabilnejší, a to znamená, že dokáže lepšie preniknúť do všetkých tkanív.